24.11.05

Koniec SETI@home: czy nic z tego nie wyszło?

Ogólnoświatowy eksperyment SETI@home, polegający na poszukiwaniu obcych cywilizacji w oparciu o sieć prywatnych komputerów domowych, zostanie zakończony 15 grudnia 2005 roku. Projekt zostanie wcielony do BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), jednostki stworzonej przez koordynatora SETI@home - Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Wyniki eksperymentu po dokładnym przeanalizowaniu zostaną opublikowane w Internecie.

Przedstawiciele BOINC oznajmili, że użytkownicy zainteresowani nadal poszukiwaniem ?kosmitów? na własną rękę, będą mogli kontynuować swoje badania. Ponadto uzyskają oni możliwość uczestniczenia w nowych projektach BOINC, które dotyczyć będą m.in. biologii molekularnej, fizyki wielkich energii oraz studiów nad zmianami klimatycznymi.

Czy to oznacza koniec marzeń o znalezieniu cywilizacji pozaziemskiej? Z pewnością - nie. Co więcej, fakt udziału milionów ludzi w projekcie SETI@home (a także w projekcie GIMP i kilku innych) dowodzi, że pojawiła się dzięki Internetowi nowa jakość w badaniach. To zjawisko warte refleksji...

Źródło: Webinside
Prześlij komentarz