10.11.05

Kopernik odnaleziony

Wiele wskazuje na to, że trwające dwa sezony (2004-2005) poszukiwania grobu Mikołaja Kopernika zakończyły się sukcesem.
Na podstawie czaszki odnalezionej przez naukowców, specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali rekonstrukcji prawdopodobnego wyglądu zmarłego. Komputerową wizualizację porównano z zachowanym portretem astronoma namalowanym za jego życia. Mimo, ze w średniowieczu portretowano Kopernika w średnim wieku, rysy twarzy okazały się bardzo podobne. Bardzo ciekawy jest jeden szczegół: na czaszce nad lewym oczodołem widnieje ślad po zranieniu. Tymczasem Kopernik miał bliznę nad lewym okiem w tym samym miejscu.
Według naukowców, aby mówić o stuprocentowej pewności, należałoby porównać kody DNA Kopernika i jego wuja Łukasza Watzenrode (1447-1512). Łukasz Watzenrode był biskupem warmińskim, dyplomatą, mecenasem sztuki i nauki. Po przedwczesnej śmierci ojca Kopernika zajął się edukacją dziesięcioletniego Mikołaja i jego karierą kościelną.
Teraz największym wyzwaniem dla uczonych jest ustalenie, gdzie wuj Kopernika jest pochowany i dotarcie do jego szczątków.


Źródło: Astronews

Prześlij komentarz