29.11.05

Kłopoty z matematyką

Wiadomość nieco spóźniona, ale publikuję - bo to o matematyce (a kilka miesięcy temu sam pisałem w "Polityce" o fatalnych wynikach tegorocznych matur). Tak więc, jak podaje portal "Nauka w Polsce":

Polscy uczniowie mają problemy z rozwiązywaniem zadań wymagających kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia. W testach międzynarodowych wypadają słabo. Usprawnienie nauczania matematyki , w oparciu o wyniki Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA), to temat rozpoczętej 8 listopada konferencji naukowej.

Badania PISA wśród 15-latków przeprowadzane są co trzy lata. Sprawdza się ich wiedzę z zakresu nauk ścisłych, umiejętność posługiwania się językiem ojczystym i rozwiązywania problemów. W ostatnim cyklu badań - PISA' 2003 wzięło udział 41 krajów. Obecnie w 59 krajach trwają przygotowania do trzeciego cyklu badań.

W ostatnich testach umiejętności matematyczne polskich uczniów dały im w międzynarodowym rankingu odległe miejsce (były p. minister edukacji nie chciał mi się do tego przyznać!).

Testy wykazały, że Polacy dobrze sobie radzą z zadaniami, w których trzeba użyć znanego ze szkoły wzoru. Ich mocną stroną jest także geometria przestrzenna i rachunek prawdopodobieństwa. Zdecydowanie gorzej polscy uczniowie wypadają w zadaniach wymagających wysunięcia hipotezy, wymyślenia sposobu rozwiązania i formułowaniu własnych wniosków. Gorzej radzą sobie także z zadaniami wymagającymi abstrakcyjnego myślenia.

Z testu PISA 2003 wynikało, że najsłabsi polscy uczniowie są z reguły lepsi od najsłabszych w innych krajach, jednak najlepsi Polacy są często gorsi od najlepszych uczniów innych narodowości. Badanie wykazało zarazem poprawę umiejętności matematycznych młodych Polaków w porównaniu z testem z 2000 roku.

Źródło: Nauka w Polsce
Prześlij komentarz