30.12.05

Chiny coraz bliżej bezzałogowej misji na Księżyc

Chińska misja wysłania sondy orbitującej Księżyc wkroczyła w nowy etap - oświadczyły chińskie władze. Nowy bezzałogowy orbiter i rakieta startowa są już w fazie produkcji i testów.
Szef księżycowego projektu, Luan Enjie oświadczył, że tworzony specjalnie na potrzeby tej misji orbiter księżycowy Chang'e 1 oraz rakieta startowa, która ma go wynieść na orbitę, są już składane i poddawane pierwszym testom. Jak zapewnił, trwają też prace nad wyrzutnią i systemem zarządzania misji.
Przygotowania do tego projektu rozpoczęły się na początku 2004 roku. Start orbitera, zgodnie z planami, ma nastąpić w roku 2007. Wysłanie bezzałogowej sondy w podróż dookoła Księżyca stanowi część chińskiego planu, którego celem jest lądowanie na Srebrnym Globie chińskich astronautów jeszcze przed rokiem 2020.
Pierwszy astronauta z Chin poleciał w kosmos w 2003 roku. W październiku 2005 roku Chinom udało się wysłać na orbitę następny statek z dwuosobową załogą na pokładzie. Kolejna załogowa misja kosmiczna planowana jest na 2007 rok.
Na Księżyc chcą jeszcze przed rokiem 2018 powrócić także Amerykanie. Umieszczenie na Srebrnym Globie swych astronautów do roku 2025 planuje również Japonia.

Źródło: Onet.pl
Prześlij komentarz