8.12.05

Prognoza na sezon huraganów 2006

Naukowcy ze Uniwersytetu Kolorado wydali prognozę na sezon huraganów w 2006 roku. Poniżej ile będzie tych zjawisk i co czeka USA oraz Karaiby...

Corocznie w grudniu naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu Kolorado publikują prognozę na nadchodzący sezon huraganów. Tym razem ich prognoza dotyczy sezonu huraganów 2006 na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Wynika z niej, że sezon trwający oficjalnie od 1 czerwca do 30 listopada ma być najbardziej aktywnym w całej historii badań tych zjawisk. Jak określają naukowcy huragany mają wyróżniać się niezwykłą, wręcz niszczycielską siłą, jeszcze większą niż w tegorocznym sezonie. Według prognoz 11 cyklonów otrzyma imię. Aż 6 cyklonów tropikalnych przekształci się w huragany. Więcej będzie również szczególnie gigantycznych huraganów tzw. super huraganów. Aż 5 takich niebezpiecznych huraganów, z wiatrem przekraczającym 178 km/h, ma się pojawić na wodach Atlantyku.

Wzrosło również do 99 procent niebezpieczeństwo, że huragan wtargnie na ląd u wybrzeży Stanów Zjednoczonych i do 81 procent, że huragan będzie miał wówczas 3,4 i 5 kategorię. Prognozy mimo, że mogą przerazić i tak są wyjątkowo łagodne, gdyż opierają się na średnich z wielu ostatnich lat.

Rzeczywistość może być zupełnie inna i - co najgorsze - zdecydowanie bardziej złowieszcza. Nie można pominąć faktu, że w tegorocznym sezonie zamiast prognozowanych 10 cyklonów tropikalnych pojawiło się ich do tej chwili aż 26. Tymczasem zamiast prognozowanych 6 huraganów narodziło się ich aż 14. Natomiast zamiast 3 wyjątkowo silnych huraganów pojawiło się ich aż 7, z czego trzy okazały się rekordowymi w całej historii i dokonały zniszczeń jakich dotąd nie notowano. W zbliżającym się sezonie 2006 cyklony otrzymają kolejno imiona: Alberto, Beryl, Chris, Debby, Ernesto, Florence, Gordon, Helene, Isaac, Joyce, Kirk, Leslie, Michael, Nadine, Oscar, Patty, Rafael, Sandy, Tony, Valerie, William. Jeśli zabraknie imion na liście prawdopodobnie ponownie zostanie zastosowana awaryjnie lista imion greckich liter alfabetu. Stanie się to wówczas, gdy znowu padnie rekord ilości rodzących się cyklonów.
Źródło: Twoja Pogoda
Prześlij komentarz