30.1.06

Dziś przed laty: rozrusznik serca, największy gejzer, młot pneumatyczny, kolejne dzieło Darwina, łodź ratunkowa

1957: po raz pierwszy zastosowano zewnętrzny rozrusznik serca z wewnętrznymi (wprowadzonymi do serca pacjenta) elektrodami. Dokonał tego zespół naukowców z University of Minnesota, którego szefem był dr C. Walton Lillehei.
1901: Na wchodzącej w skład Nowej Zelandii Wyspie Północnej dr Humphrey Haines odkrył najpotęznieszy gejzer świata - Waimangu (po maoryjsku znaczy to: "Czarna Woda") Geyser w pobliżu Rotorua. Gejzer powstał w 1886 roku po wybuchu wulkanu, zniknął w roku 1904 wskutek zmiany układu wodnego w okolicy. Niektóre erupcje tego gejzeru sięgały 400 m i były dziesięciokrotnie wyższe od "dokonań" słynnego amerykańskiego gejzeru Old Faithful w Yellowstone.
1894: Charles B. King z Detroit uzyskał patent na młot pneumatyczny (Nr 513941), po blisko 11 latach od jego skonstruowania i zbudowania.
1868: 58-letni Charles Darwin opublikował słynną książkę Variation of Animals and Plants under Domestication, stanowiącą miażdżącą odpowiedź na krytykę jego poglądów i zawierającą pogłębiony wykład teorii ewolucji.
1790: "Original", pierwsza łódź ratunkowa, zbudowana specjalnie z myślą o pomocy dla ewentualnych rozbitków, została wypróbowana na morzu przez angielskiego szkutnika nazwiskiem Henry Greathead, który posłużył się wcześniejszym projetem Williama Wouldhave. Łodź pełniła służbę na morzach przez 40 lat.

Źródło: Today in Science

Prześlij komentarz