18.1.06

Polak jednym z najczęściej cytowanych uczonych świata

Kierowane przez prof. Władka Minora laboratorium w Jordan Hall w University of Virginia Health System słynie z niesłychanie mocnej kawy i po europejsku serwowanej czekolady. Ale jest dużo bardziej znaczący powód, by jego szef budził szacunek społeczności naukowej: jedna z jego publikacji znajduje się na drugim miejscu najczęściej cytowanych w ostatniej dekadzie rozpraw naukowych, podaje serwis HeadlinerNews.

Ten urodzony w Polsce profesor fizjologii molekularnej i biofizyki jest jednym z pionierów coraz ważniejszej dyscypliny badawczej, jaką jest krystalografia białek. Jego artykuł z 1997 roku, "Processing of X-ray Differentiation Data Collected in Oscillation Mode", napisany wspólnie z innym amerykańskim naukowcem polskiego pochodzenia, Zbyszkiem Otwinowskim z University of Texas, jest obecnie - jak informuje słynny magazyn "The Scientist" - na drugim miejscu spisu najczęściej w ostatnim dziesięcioleciu cytowanych prac naukowych (cytowano go 11 434 razy!). Tytuł tej pracy jest dla laika całkowicie niezrozumiały, ale fachowcy twierdzą jednoznacznie: to istotnie jedna z najważniejszych rozpraw dekady, o ogromnym znaczeniu dla badań nad rakiem i wirusologii. Rozprawa opisuje program komputerowy do przetwarzania informacji badawczych, używany dziś przez 1200 najpoważniejszych światowych laboratoriów. Warto zwrócić uwagę, że spośród dziesięsiu najczęściej cytowanych prac naukowych aż dziewięć dotyczy biomedycyny, pięć z nich zaś dziedziny, w której pracuje prof. Minor; to także wyznacza wagę jego publikacji.

W pracowni Minora mieszają się różne języki. Słychać tu - wśród butli, zlewek, mikroskopów i komputerów - polski, chiński, angielski. Przez siedem dni w tygodniu, często 24 godziny na dobę. Minor i jego zespół - to ludzie niebywale ambitni i pracowici, stwierdza serwis Headliner. Laboratorium jest częścią szerokiej struktury badawczej, znanej jako Midwest Center for Structural Genomics. Niewykluczone - stwierdza Headliner - że właśnie tu rozstrzygną się najważniejsze badania nad strukturą ludzkich białek.

Źródło: HeadlinerNews
Prześlij komentarz