1.2.06

Sukcesy rodaków

Profesor Marek Moszyński z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku został wybrany od 1 stycznia 2006 roku członkiem nadzwyczajnym amerykańskiego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE).
W tym roku Rada Dyrektorów IEEE doceniła wkład profesora Moszyńskiego w badania w dziedzinie detektorów scyntylacyjnych dla fizyki jądrowej i medycyny nuklearnej. W centrum detektora scyntylacyjnego znajduje się kryształ, który świeci w momencie, gdy przemknie przez niego kwant gamma ? porcja niewidzialnego promieniowania o energii milion razy większej niż energia fotonu światła widzialnego. Zjawisko takiego wymuszonego świecenia fizycy nazywają scyntylacją.
Dzięki urządzeniom badanym przez Moszyńskiego można z niezwykłą szybkością i dokładnością rejestrować przelatujące kwanty gamma.

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) jest organizacją typu non-profit, której jednym z podstawowych zadań jest ustalanie standardów konstrukcji, pomiarów itp. dla urządzeń elektronicznych, w tym standardów dla urządzeń i formatów komputerowych. IEEE skupia inżynierów, naukowców, techników i studentów w 150 krajach. Wydaje ponad 100 tytułów czasopism i periodyków.


***

Prof. Bohdan Paczyński, polski astrofizyk pracujący w USA, autor rewolucyjnej metody odkrywania odległych planet, otrzymał wyróżnienie Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego - nagrodę Norris Russell Lectureship, nazywaną często "astronomicznym Noblem". Nagroda została przyznana ?za stały wybitny wkład w badania astronomiczne". Paczyński prowadził badania nad ewolucją układów gwiezdnych, rozbłyskami gamma oraz prace z dziedziny kosmologii. Jego szczególnym osiągnięciem jest opracowanie praktycznego sposobu odkrywania planet metodą mikrosoczewkowania grawitacyjnego, dzięki której możliwe jest odkrycie odległych planet.


Prof. Paczyński to światowej sławy astrofizyk pracujący na Uniwersytecie Princeton od roku 1982. Tutaj też otrzymał profesurę im. Lymana Spitzera. Wcześniej przez 20 lat związany był z Centrum Astronomii Kopernika w Warszawie. Studia oraz doktorat uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem wielu nagród. W roku 2001 dostał medal Mariana Smoluchowskiego ? najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Źródło: Polska.pl
Prześlij komentarz